Altın mı ,Toprak mı? - Efsane Hikayeler

mavim.net Online
Ziyaretçi
9
Mavim.Net Hikayeler
mavim.net
 
mavim.net

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
mavim.net
 
mavim.net
mavim.net
mavim.net
 
mavim.net
mavim.net
mavim.net
 
mavim.net
Efsane Hikayeler
mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net

Altın Mı ,Toprak Mı?

Bir varmış, bir yokmuş Zamanın birinde bir arap topraklarında yaşayan Muhammad ve Nasar adında iki akraba çocukları varmış. Bunlar büyüyüpte evlenme çağı..

Bir varmış, bir yokmuş
Zamanın birinde bir arap topraklarında yaşayan Muhammad ve Nasar adında iki akraba çocukları varmış. Bunlar büyüyüpte evlenme çağına geldiklerin de, başlık ve düğün masrafları için, gurbete iş aramaya çıkmışlar.

Günlerce bir köyden birine yürümüş durmuşlar. Birkaç gün bir yerde, birkaç hafta bir yerde çalışmışlar ama, ancak karınlarını doyurabilmişler.

Bir gün gen iş aramak için, heybelerini omuzlayıp giderken bir hurma ağacına rastlayınca, gölgesinden dinlenip, meyvalarındanda yemek için yaklaştıkların da, bir de yanı başında çığıl çığıl çağlayan bir pınarın olduğunu görürler. Pınardan içip, hurmalardan yemelerinin ardından, heybelerinin kafalarının altına alıp uykuya dalarlar.

Uyandıklarında atına su içiren orta yaşlı bir adam karşılarına dikilir.
Adam bir hızırdır ama hızır olduğunu belli etmeden, selam aleykum, alyküm selam diyerek birbirlerini selamlamlarının ardından, Muhammed ile Nasar evlenmek istediklerini, para kazanmak için iş aradıklarını söylerler.

Bunun üzerine hızır benimle gelirseniz size iş bulurum deyince, birlikte kalkıp yola koyulurlar.

Ertesi gün hızır bunları çevre köylerden, kasabalardan uzak bir yerde bulunan taşlık, kayalık, otluk olan on bin dönümlük bir araziye götürür ve
taştan, ottan, kessekten arındırıp, meyva ve orman ağaçları fidelemelerini söyler. Barınmaları için de güzel ve sağlam bir külübeye yaptırıp, bir de kuyu kazdırır. İki üç haftada bir de yiyecek ihtiyaçlarını kahyası olduğunu söylediği biriyle yollar.

Kendisi de her iki üç aydan bir elinde iki altınla yanlarına gelerek, altınları gösterip, emeğinizin karşılığına altın mı, yoksa şu araziden birer parça mı istersiniz diye sorduğunda, Nasar ne yapacağını bile düşünmeden her seferinde araziden bir parça isterken, Muhammed altını terçih eder.

Gel zaman git zaman, derken beş yıl boyu çalıştıktan sonra Muhammed cebinde bir avuç altınla, Nasar’da ancak yol parasına yetecek kadar bir harçlıkla köylerine dönerler.

Altınla gelen Muhammed, istediği kıza başlık parasını öder düğün yapıp,
ziyafet üstüne ziyafetler verirken, eli boş dönen Nasar, çaresiz geri gurbetin yolunu tutar.

On yıl boyunca, dağları, tepeleri, çayları aşarak, bir köyken bir köye, bir kasabadan bir kasabaya dolaşır durur, ama değil ki parası kazanmak, çoğu günler aç yatar.

Derken böylece on yıl boyu bir yerden bir yere yürür de yürür.
Artık ne köyüne dönecek yüzü, ne de bir yuva kuracak umudu kalmıştı ki,
bir zamanlar geniş arazide kendilerine iş veren kimseyi hatırlayınca,
Gidip hem toprağı tercih etmekle nasıl bir hata yaptığını söylemek için, hem de onun yardımıyla gene bir iş bulma umuduyla yola koyulur.

Hızırın nerde kaldığını bilmediği için de, çalıştıkları yere gelder.
Geldiğinde bir ne görsün! O koskoca arazinin yarısının yemyeşil orman, yarısının da dallarında şıkır şıkır meyvalar taşıyan meyva ağaçlarıyla bir cennet bahçesine dönüşmüş olduğunu görür.
Şaşkınlık içinde bakınıp duruken, aniden az daha yaşlanmış olarak, hızır yanına gelerek:
-Biliyorum o zaman niçin altınları alman için tavsiyede bulunmadığımı ve perişan olduğunu söylemeye geldin.

Lakin şunu bilki toprak, tüm canlıların sonsuz ve paha biçilmez bir hazinesidir. Toprağı seven ve koruyan hiç kimse darda kalmaz.
Toprak yerine, her an kaybedebilecekleri altın, pırlanta, zümrüt vs. gibi şeyleri tercih edenlerin akibetleri yoksulluk ve perişanlıktır.
Çünkü altın, gümüş, yakup, pırlanta, para gibi şeyler insana bir seferliğine bir şeyler verebilir, ama toprak daima verir.

İşte bir zamanlar o bir avuç altını toprağa tercih eden Muhammed’in de altınları suyunu çekince, çorunu, çocuğunu geçindiremez bir duruma düşmüştür.

İşte senin toprağı tercih etmenin mukafatı sadece emeğin karşılığı verdiğim yerler değil, şu gördüğün arazinin tümü ve üstündekiler de senindir.
Meyvasını sat, işsizlere iş ver, paşalar gibi yaşa, istediğinle de evlen
diyerek olduğu gibi o yerleri ona teslim edip gözden kaybolur.
Ekleyen: berkay - 11.02.2018 - 354 Okuma - 0 Yorum
« Önceki Sonraki »
Bu Hikaye Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
mavim.net   mavim.net
Bu Hikaye İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?
İsminiz
mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net mavim.net
E-Mail
Yorum
 
mavim.net . mavim.net
mavim.net
mavim.net Efsane Hikayeler
mavim.net Tüm Efsane Hikayeler
 
mavim.net mavim.net
mavim.net
Copyright © 2018 Mavim.Net Her Hakkı Saklıdır Sohbet | Rss | Sitemap | Bize Ulaşın
mavim.net
0.0489 saniyede getirildi.